TANK AND BROCK NAMED IN GREAT BRITAIN CROSS COUNTRY SQUAD


CITY of Plymouth’s Poppy Tank and Cornwall AC’s Grace Brock have both been named in the Great Britain squad for next month’s European Cross Country Championships in The Netherlands.

Tank will represent Great Britain in the under-23 women’s team, while Brock will compete in the under-20 side.

Both will be making their debuts for Great Britain in Tilburg and are part of a 40-strong team heading to the event on Sunday, 9 December.

The British team has enjoyed a rich vein of success at these championships, having topped the medal table in 11 of the previous 12 championships.

Team leader, Rob Denmark, said: “Following on from such competitive trials at the weekend in Liverpool, we are able to select an incredibly strong team to travel out to Tilburg.

“We have been fortunate enough to enjoy a great deal of success at these championships in recent years and I’m hoping that this year we will continue to challenge for individual and team medals.

The British team selected for the European Cross Country Championships in Tilburg, The Netherlands, on Sunday, 9 December is as follows:

Senior Men:

Nick Goolab (Craig Winrow; Belgrave Harriers)

Dewi Griffiths (Kevin Evans; Swansea)

Charlie Hulson (Chris Jones; Liverpool)

Ross Millington (Steve Vernon; Stockport Harriers)

Marc Scott (Jerry Schumacher; Richmond & Zetland)

Andy Vernon (self; Aldershot, Farnham & District)

Senior Women:

Charlotte Arter (Chris Jones; Cardiff)

Kate Avery (Terrence Mahon; Shildon)

Melissa Courtney (Rob Denmark; Poole AC)

Verity Ockenden (Tony Houchin; Swansea)

Jess Piasecki (Robert Hawkins; Stockport Harriers)

Pippa Woolven (Luke Gunn; Wycombe)

U23 Men

Emile Cairess (Philip Townsend; Leeds City AC)

Patrick Dever (Andy Bibby; Preston)

Oliver Fox (Richard Llewellyn Eaton; Wells City)

Mahamed Mahamed (Peter Haynes; Southampton AC)

John Millar (Stephen Hicks; Ipswich)

Paulos Surafel (self; Thames Valley)

U23 Women

Dani Chattenton (Kyle Bennett; MK Distance Project)

Abbie Donnelly (Rob Lewis; Lincoln Wellington)

Amy Griffiths (Rob Denmark; Aldershot, Farnham & District)

Emily Moyes (Mick Woods; Aldershot, Farnham & District)

Poppy Tank (Simon Anderson; City of Plymouth)

Lydia Turner (Thomas Millmore; Birtley)

Junior Men

Isaac Akers (Bill Boyd/Taylor Gulley; Corby AC)

Jake Heyward (James Thie; Cardiff)

Rory Leonard (Tony Leonard; Morpeth)

Jack Meijer (Barry Hearn; Marshall Milton Keynes)

Tom Mortimer (Christopher Brown; Stroud)

Matt Willis (self; Wrexham AC)

Junior Women

Grace Brock (Cornwall AC)

Cari Hughes (Andy Walling; Swansea)

Anna MacFadyen (John Lees; Forres Harriers)

Khahisa Mhlanga (Mick Judd; Herts Phoenix)

Tiffany Penfold (Mark Bleasdale; Liverpool Pembroke Sefton)

Amelia Quirk (Mick Woods; Bracknell AC)

Mixed Relay

Alex Bell (Andrew Henderson; Pudsey & Bramley)

Jess Judd (Mick Judd; Blackburn)

Philip Sesemann (Andrew Henderson; Leeds City AC)

Jamie Williamson (George Gandy; Springburn)

 

This article first appeared in the Independent. To get the latest articles when they appear, buy the print edition every Sunday or subscribe to our online edition HERE.